Sponsori

 

Publicitate

Utilizatori online

Avem 32 vizitatori online
Selectionata Maramures ‘ 99 doua infrangeri la Oradea PDF Imprimare Email
Miercuri, 14 Noiembrie 2012

b_150_0_16777215_0___images_stories_galleries_2012_11_14_oradea_ALIM9169.JPGLa baza sportiva “Tineretului” din Oradea,  s-a disputat, marti, 13 noiembrie 2012, a doua etapa din cadrul “Cupei Regiunilor”, competitie care conteaza in formarea echipei nationale de fotbal “Under 14”.
Daca dupa prima etapa,  Selectionata Maramures’99, s-a clasat pe primul loc dupa o victorie si un egal, de data aceasta echina noastra a pierdut locul I, cedand in ambele meciuri disputate la Oradea: 2-4 cu Selectionata Bihor si 0-2 cu Selectionata Satu Mare.
Dupa un drum obositor si greu, juniorii nostri, au fost tinuti in ploaie si frig la poarta LPS Bihor, din cauza proastei organizari a competitiei, de acest lucru facandu-se responsabili reprezentanti ai AJF Bihor.


Trecand peste acest lucru, si tinand cont ca meciurile s-au disputat pe o suprafata sintetica,  cu care doar jucatorii echipei bihorene erau cel mai bine familiarizati, sa spunem ca echipa noastra a evoluat putin timorata, cu toate acestea jocul manjilor nostri fiind unul placut ochilor.
In cele doua meciuri disputate, antrenorii Danut Szabou si Ovidiu Daraban,  au trimis in teren doua echipe diferite, pentru ca toti componentii lotului deplasat sa poata evolua si sa poata fi monitorizati, de echipa tehnica comuna,  care se ocupa de selectia celor mai buni jucatori din cele trei judete.
In primul meci jucat contra Selectionatei Bihor, antrenorii Danut Szabou si Ovidiu Daraban au trimis in teren urmatoarea  echipa: Iuliu Mihail Rosiianu (12), portar si jucatorii de camp Rares Busecan (2), Denis Filip (3), Sebastian Ochian (4), Ionut Hojda (5), Tudor Suciu (10), Gratian Varga (11), Denis Becsi (7), Rares Morar (8), Eduard Man (6) si Pop Calin (9).
Dupa 14 minute de joc, gazdele conduceau cu 2-0, dupa doua goluri inscrise din interiorul careului, la care apararea noastra a fost depasita categoric.
In numai patru minute, Selectionata Maramures’99, a revenit pe tabela de marcaj, egaland la 2, dupa doua goluri inscrise de Calin Pop,  in urma unei greseli de portar la primul gol si o centrare foarte buna venita de la Eduard Man la al doilea gol.
Cu toate aceste, juniorii nostri nu au reusit sa tina pasul cu cei din echipa bihoreana, pana la final mai incasand doua goluri dupa acelasi cliseu, din interiorul careului.
O evolutie foarte buna in acest meci au avut-o Iuliu Rosiianu, care a mai scos inca 3-4 ocazii clare de gol, si jucatorii Gratian Varga  si Calin Pop.
Al doilea meci al Selectionatei noastre,  a adus in fata,  Selectionata Satu Mare, un meci in care echipa a fost schimbata, in urmatoarea componenta : Iuliu Mihai Rosiianu (12), portar si jucatorii de camp Lihet (2), Sebastian Ochian (3),
Costin (4), Cristian Szabo (13), Denis Muresan (10), Renato Talpos (5), Robert Variu (8), Leonard Leampar (11), Bogdan Boje (7), si Cosmin Pintea (9).
A fost un meci pe care,  desi l-au controlat in cea mai mare parte, jucatorii nostri
l-au pierdut, datorita unor neatentii in apararea noastra, cand un atacant scapat din marcaj,  a facut o cursa solitara spre poarta nostra si a inscris primul gol al satmarenilor, si datorita marcajului prost facut,  la un corner satmarean,  cand balonul a fost trimis cu capul direct sub bara.
Din nou, o evolutie buna in acest meci, in ciuda infrangerii, a avut-o Iuliu Rosiianu, dar si Denis Muresan, Renato Talpos,  Leonard Leampar si Bogdan Boje.
Desi, sperantele noastre,  si nu numai, au fost mai mari fata de tinerii nostri jucatori, a fost o actiune “mai putin reusita decat precedenta de la Carei”, dupa cum spunea antrenorul baimarean Danut Szabou, cu toate acestea nu putem decat sa felicitam toti componentii lotului nostru,  pentru eforturile pe care le-au depus, ei trebuie incurajati chiar si atunci cand pierd, si se cuvine sa felicitam si antrenorii si conducatorii echipelor de la care provin  Sporting Recea (12 jucatori), Salina Ocna Sugatag (4 jucatori), FC Suciu de Sus (2 jucatori), Dynamic Baia Mare (2), Independenta Baia Mare (2).
In celalalt meci al grupei, Selectionata Bihor a invins Selectionata Satu Mare cu 2-0.
Urmatoarea etapa se va desfasura peste doua saptamani la Baia Mare, cand ne asteptam la o revenire a echipei noastre, ceea ce inseamna doua victorii.

--> Galerie Foto: Selectionata Maramures ‘ 99 doua infrangeri la Oradea

 

Ultima actualizare în Joi, 15 Noiembrie 2012
 

Parteneri

 

  

 

 

Facebookfcsalina.ro Web analytics


Motorizat de Joomla!. Valid XHTML and CSS. Copyright 2011-2012 FC Salina